۱۰:۲۶:۱۷ - یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یادداشت رییس حوزه اهواز حزب ندای ایرانیان
در وطن علیه وطن
مسعود راستی پس از اینکه دکتر ظریف در مصاحبه با هفته نامه فرانسوی لوپوئن اعلام کرد که هیچ کس در ایران از نابود کردن رژیم اسرائیل سخن نگفته است، بلافاصله حملات علیه او آغاز شد که دروغ می گوید همچنانکه دربارهٔ نبود زندانی سیاسی درایران گفت و ازجمله او را متهم کردند که دربارهٔ عبارت […]

مسعود راستی

پس از اینکه دکتر ظریف در مصاحبه با هفته نامه فرانسوی لوپوئن اعلام کرد که هیچ کس در ایران از نابود کردن رژیم اسرائیل سخن نگفته است، بلافاصله حملات علیه او آغاز شد که دروغ می گوید همچنانکه دربارهٔ نبود زندانی سیاسی درایران گفت و ازجمله او را متهم کردند که دربارهٔ عبارت محو شدن رژیم اسرائیل از صفحهٔ روزگار، منسوب به بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، به مغالطهٔ توسل به معنای تحت اللفظی دست زده است؛ این مغالطه به این معناست که کسی درباب موضوعی ناچار شود بجای معنای رایج آن از معنای دیگری استفاده کند. جای بسی تأسف است که یک ایرانی علیه هم وطن خود به نفع غیر تحصیل دلیل کند. سران اسرائیل باوجود داشتن دویست کلاهک هسته ای که بخاطر افشای آن بیست سال یکی ازمأموران خود را زندان کردند، هرگز این موضوع را نه تأیید و نه تکذیب میکنند! آنوقت چگونه انتظار دارند وزیر خارجه درباب مسائل داخلی به گونه ای سخن بگوید که از آن علیه کشور استفاده شود؟ در فیلم سربداران، قاضی شارع که درخدمت ایلخان مغول بود، خراج کسی را دو رأس چهارپا قرار داد و وقتی طرف نالید که من همین دو تا را دارم چگونه آنها را به خراج بدهم، قاضی گفت: وقتی خودت میگویی دوتا داری یعنی شش تا داری! برایش بنویسید سه رأس ( نقل به مضمون ). العاقل یکفیه الاشاره!
مغالطه ای درمیان نیست، چنین چیزی سابقه داشته است که مقامی رسمی جوری سخن بگوید که با موازین پذیرفته شده در جهان موافق باشد هرچند با سخن بنیان گذار جمهوری اسلامی زاویه پیدا کند؛ مثلاً امام راحل در تذکری به مرحوم رجایی گفته بودند که شما مقام رسمی کشورهستید و لازم نیست مثل من بیانیه بدهید، دنیا از شما انتظار دیگری دارد ( نقل به مضمون )؛ و نیز پس از صدور فتوای قتل سلمان رشدی، مرحوم آقای هاشمی در برابر پرسش مقامات خارجی گفتند که این یک فتوای مذهبی است که مرجعیت صادر کرده و دولت درپی اجرای آن نیست.
یادآوری ظرائفی در جستجو و نقل سخنان امام راحل شایسته است: همه بخاطر داریم که از قول ایشان بسیار نقل می شد که: ” انقلاب ما انفجار نور بود ” ؛ در حالیکه این سخن از ایشان نبود! یاسر عرفات چند روز پس از پیروزی انقلاب وارد ایران شد و پس از نقل سخن موشه دایان وزیرخارج اسبق اسرائیل که گفته بود ” انقلاب ایران زلزله ای بود در منطقه “، گفت: ” اما من می گویم انقلاب ایران انفجار نور بود ” . دیگر آنکه پس از فتح خرمشهر بسیار از قول امام راحل نقل می شد که ” خرمشهر را خدا آزاد کرد ” ؛ در حالیکه عین این کلام از سوی ایشان صادر نشد بلکه در اعلامیهٔ صادره در روز سوم خردادماه شصت و یک با ذکر آیهٔ ” مارمیت اذ رمیت ولکن الله رمی ” همهٔ نیروها ی ارتشی، سپاهی، بسیجی، ژاندارمری، شهربانی و کمیته ها و عشایر ونیروهای مردمی داوطلب و ملت را هشدار دادند که پیروزی هرچند عظیم و حیرت انگیز است آنها را از یاد خدا که نصر و فتح دردست اوست غافل نکند و غرور فتح آنها را به خود جلب نکند.
نقل شده است که نلسون ماندلا در مراسم آغاز ریاست جمهوری افریقای جنوبی گفته است که ” می بخشم اما فراموش نمی کنم ” ؛ ماریانه ویلیامسون روانشناس و نویسندهٔ امریکایی گفته است: ” من افتخار می کنم که رئیس جمهور ماندلا این سخن مرا: ” forgiving but not forgotten ” از کتاب :” a return to love ” نقل کرده باشند ولی اساساً چنین سخنی به زبان نیاورده اند و من خیلی خوشحالم که مردم این سخن را به یاد می آورند “.
دکتر ظریف هرسخن را در فضای مفهومی موجود و مورد قبول به قصد اثربخشی و در راستای بیشینه کردن منافع ملی به کار برده است و در این باب زبانزد است. شش ماه پس از پذیرش قطعنامهٔ ۵۹۸ توسط عراق و فشار جهانی برای اعلام پذیرش از سوی ایران و تعلل ایران بخاطر عدم شروع به کار کمیتهٔ تعیین آغازگر جنگ، دکتر ظریف نامه ای نوشت و طی آن اعلام کرد: پذیرش طرح اجرایی از سوی ایران ” به مثابه ” ( tantamount ) پذیرش قطعنامه است. این نامه که به tantamount letter معروف است از سوی شورای امنیت پذیرفته شد. به تازگی دوباره صدای اعتراضات بلند شده است که چرا دکتر ظریف گفته است که ما از طالبان رسماً دعوت کردیم در تهران مذاکره کنیم و عدم حضور طالبان در دولت امکان پذیر نیست اما نباید دست برتر را داشته باشند و اینکه نهایتاً مردم افغانستان باید چنین چیزی را بخواهند؛ و بلافاصله یادآوری میکنند که تیرماه ۹۶ ایشان گفته بود که ما طالبان را به رسمیت نمی شناسیم و از سه دولت – بجز پاکستان که همسایه است – سعودی و امارات متحده که حامی تروریسم هستند آنها را به رسمیت شناخته اند. سیاست علم به کارگیری قدرت برای تأمین منافع ملی و فراهم کردن بستر صلح و همزیستی مسالمت آمیزاست و جنگ استثنایی در این میان است. فراموش کرده اند که در کنفرانس بن در سال ۲۰۰۱ برای تشکیل دولت انتقالی افغانستان، تأثیر جادوی کلام دکتر ظریف بر یونس قانونی بود که موجب پیشبرد کار کنفرانس و موفقیت آن شد و این را جیمز دابینز رئیس هیئت امریکایی در کتاب خود نوشته است و کالین پاول وزیرخارجهٔ امریکا در مجلس سنا گزارش داد که بدون حضور ایران این اجلاس موفق نمی شد. اگر به سخنی از سه دهه پیش استناد میکنید چرا سخن همین روزهای نتانیاهو در بارهٔ نابودی ایران را ناشنیده میگذارید؟ با تلاش دکتر ظریف اجماع جهانی علیه ایران با صدور قطع نامهٔ ۲۲۳۱ شورای امنیت شکسته شد و اروپای غربی فرصت بدست آمده را برای ایفای نقشی مستقل از امریکا در جهان غنیمت می شمارند و ترامپ برای زنده کردن اجماع جهانی علیه ایران به برگزاری نشستی در اروپای شرقی در لهستان روی آورده است. همهٔ اینها کافی نیست تا به محمدجواد ظریف اعتماد کنیم؟ به گفتهٔ حسین علیزاده هنرمند برجستهٔ ایران، در وطن علیه وطن نجنگید.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

css.php