۸:۲۷:۰۲ - یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سیا: قتل خاشقجی به دستور محمد بن سلمان بود
رسانه‌ها از نتیجه تحقیقاتی در سازمان سیا خبر می‌دهند که بر اساس آن مسئولیت قتل جمال خاشقجی برعهده شاهزاده عربستان، محمد بن سلمان است. گفته شده است که فرمان قتل این خبرنگار منتقد از سوی محمد بن سلمان صادر شده است. به گزارش عصر ایران به نقل از دویچه وله، پس‌لرزه‌های سیاسی قتل جمال خاشقجی هم‌چنان ادامه […]

رسانه‌ها از نتیجه تحقیقاتی در سازمان سیا خبر می‌دهند که بر اساس آن مسئولیت قتل جمال خاشقجی برعهده شاهزاده عربستان، محمد بن سلمان است. گفته شده است که فرمان قتل این خبرنگار منتقد از سوی محمد بن سلمان صادر شده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از دویچه وله، پس‌لرزه‌های سیاسی قتل جمال خاشقجی هم‌چنان ادامه دارد. این بار، انگشت اتهام مشخصا متوجه شاهزاده عربستان سعودی، محمد بن سلمان است. این نتیجه تحقیقات ماموران سازمان اطلاعات برون مرزی آمریکا، سازمان سیا است.

خبر دست داشتن محمد بن سلمان در پرونده قتل جمال خاشقجی ابتدا از سوی روزنامه “واشنگتن پست” منتشر شد. سایت اشپیگل آنلاین نیز روز شنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) با انتشار گزارشی در همین رابطه از مسئولیت مستقیم شاهزاده عربستان در قتل این خبرنگار منتقد خبر داده است.

گفته شده است که سازمان سیا پس از بررسی شواهد و مدارک به دست آمده و از جمله پس از ارزیابی تماس تلفنی خالد بن سلمان، برادر شاهزاده عربستان با جمال خاشقجی به این نتیجه رسیده است.

یک تماس تلفنی مشکوک

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند که خالد بن سلمان، سفیر عربستان در آمریکا در این تماس تلفنی به جمال خاشقجی گفته است که برای دریافت مدارک مورد نیاز خود باید به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کند.

“واشنگتن پست” در ادامه نوشته است که خالد بن سلمان به خاشقجی گفته است که خطری او را تهدید نمی‌کند. اخبار منتشر شده حکایت از آن دارند که خالد بن سلمان به دستور برادر خود، محمد بن سلمان، با جمال خاشقجی تماس گرفته است.

اطلاعات و نتایج تحقیقات سازمان سیا در اختیار مقامات دولت آمریکا نیز قرار گرفته است. بر اساس گزارش منتشر شده، مقامات دولت آمریکا در سازمان سیا نیز تردید چندانی درباره صحت این گزارش ندارند. این در حالی است که کاخ سفید هنوز واکنشی نسبت به این گزارش نشان نداده است.

هنوز روشن نیست که آیا خالد بن سلمان، سفیر عربستان در آمریکا، نیز از برنامه قتل خاشقجی مطلع بوده است یا صرفا به درخواست برادر خود وظیفه تماس با این خبرنگار منتقد را برعهده داشته است.

خالد بن سلمان در یک پست توییتری مدعی شده است که او با خاشقجی تماسی تلفنی نداشته و به او توصیه نکرده است برای گرفتن مدارک مورد نیاز خود به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کند.

روزنامه “وال‌استریت ژورنال” نیز گزارشی درباره نتایج تحقیقات سازمان سیا درباره پرونده قتل خاشقجی منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه و به نقل از یک منبع آگاه، قتل خاشقجی بدون مشارکت محمد بن سلمان ممکن نبوده است.

 

منبع:

http://www.asriran.com/fa/news/640509

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

css.php