۱۰:۱۲:۰۹ - شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نوشتاری از رییس شاخه جوانان ندای خوزستان
باغ بی برگ
مهرداد ارزانی بیرگانی مسول شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان خوزستان: چند هفته‌ای از جلسه جوانان با آقای شریعتی و صحبت های دلگرم کننده شان پیرامون اقدامات دولت در پروژه‌ی غدیر و نگاه ویژه‌ی دولت به احیا محیط زیست خوزستان و تخصیص اعتبارات ویژه نگذشته بود که با خبر بی آبی و تشنگی مردم آبادان و […]

مهرداد ارزانی بیرگانی مسول شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان خوزستان:
چند هفته‌ای از جلسه جوانان با آقای شریعتی و صحبت های دلگرم کننده شان پیرامون اقدامات دولت در پروژه‌ی غدیر و نگاه ویژه‌ی دولت به احیا محیط زیست خوزستان و تخصیص اعتبارات ویژه نگذشته بود که با خبر بی آبی و تشنگی مردم آبادان و خرمشهر  و همچنین مسمومیت ناشی از آلودگی آب شرب تعداد زیادی از شهروندان  رامهرمز روح خسته مان را زخمی دیگر زد. در چند سال اخیر هر تابستان خوزستان آبستن حوادث تلخ است و امسال نیز انتظار چنین اخباری را داشتیم.
این روزها بر ما سخت می گذرد و  دیدن پیام های مردم در شبکه های اجتماعی  بیش از انکه خاطرمان را آرام کند، نمک بر زخمان می پاشید.
مردمانی که در غیرت و عزت زبان زدند، به برکت بی تدبیری های مداوم در سی سال گذشته امروز همدردی همگان را بر انگیخته، چه چیز برای یک جوان خوزستانی از این سختتر است که غنی ترین منابع خدادادی را در کنارت داشته باشی اما روزگار کردمت اینچنین باشد!
درحالی که تلاش می کردم به نوبه‌ی خود چراغ امید را در دل ها روشن نگهدارم و با یاران برای رفع مشکلات موجود قدمی بردارم  و هکذا با فرصت طلبان و شایعه پراکنان مقابله کنم، اما رخوتی عجیب مرا در برگرفته بود.
رخوت از این جهت که متأسفانه شاهد جدلهای بی حاصل بزرگان استان بودم آنهم در زمانیکه  بیش از همیشه به اتحاد نیازمندیم، گاهی فراموش می کنیم که هدف از رقابتها و نقدهای سیاسی و جناحی خدمت به میهن و مردم است. گاهی همین جمله‌ی کلیشه‌ای معروف که”همه در یک کشتی نشسته ایم”را فراموش می کنیم.
چند ماه پیش پس از نامه‌ی آقای عیسی کلانتری مبنی بر وجود آب مازاد در کارون جلسه‌ای با استاد بزرگوار دکتر قمشی  در حزب ندای ایرانیان برگزار کردیم. شخصی که اعتبار علمی و صحت نظریات وی در  حوزه تخصصش(آب) بر همگان اثبات شده است.در این جلسه ایشان صراحتا عنوان کردند مشکل آب خوزستان علاوه بر انتقال آن در ادوار گذشته و سدهای متعدد،پایین دست قرار داشتن آن است به این معنا که عملکرد استانهای بالادستی چه در انتقال چه در نحوه‌ی مصرف بر کیفیت و دبی آب در خوزستان تاثیر مستقیم دارد.همانطور که در سال ۷۹ آب خرمشهر و آبادان شور شد باتوجه به خشکسالی مجددا این احتمال وجود دارد.
پس از آن جلسه‌ای با حاج حمید لویمی برگزار کردیم درخصوص مشکلات زیستی خرمشهر که ایشان با تمام انتقاداتی که داشتند پروژه‌ی غدیر را بعنوان یک راهکار عملی برای برطرف شدن مشکل آب شرب خرمشهر و آبادان مثبت ارزیابی کردند.
اما در این میان نمیتوان از کنار تلاشهای  استاندار به‌راحتی گذشت.نباید انصاف را کنار گذاشت.
نباید از تلاشهای استاندار برای شروع مجدد پروژه‌ی مسکوت مانده غدیر چشم پوشی کرد
،پروژه‌ای که تخصیص اعتبارش جز عملکرد جهادی نمی طلبید.اگر این اقدام یک کار کارشناسی و آینده‌نگرانه نبود، براستی با وجود این خشکسالی و انتقال آب در ادوار گذشته و سدهای متعدد ازجمله سدگتوند چگونه می توانستیم امیدوار باشیم که مشکل آب شرب آبادان و خرمشهر به  زودی برطرف بشود.
طرحی که در سال ۸۷ تا ۹۲ در زمان اقای حجازی تصویب و ۷۵۰ ملیارد تومان طی ۵ سال اعتبار کسب کرد و بخش های کمی از آن به اتمام رسید.
در سالهای ۹۲ تا ۹۵ در زمان جناب اقای مقتدایی طی ۳ سال ۲۵۰ ملیارد تومان برای تکمیل طرح تخصیص و درسال ۹۵_۶۵ ملیارد تومان تزریق شد و بخش های دیگری از آن تکمیل شد اما به سرانجام نرسید.
در سال ۹۶ با پیگیریهای مجدانه‌ی آقای شریعتی و افزایش اعتبار طرح به سالیانه ۱۲۰۰ ملیارد تومان طی ۳ سال تا پایان سال ۹۸ و ۵۰۰ ملیارد بصورت ویژه برای تکمیل خط لوله‌ی ابادان و خرمشهر تخصیص داده شد آن هم در شرایطی که دولت با کسری بودجه و مشکلات اقتصادی متعددی مواجه است و اعتبارات اکثر استانها را کاهش داده است.
آیا براستی میتوان از عملکرد مثبت و معقولانه استاندار بعنوان ریاست شورای تامین استان در مواجهه با پیشامدهای غیرقابل کنترل چشم پوشی کرد.
انتظاری که از ما میتوان داشت این است که همانگونه که نقد منصفانه داریم با بیان حقایق و همنوایی نیروهای سیاسی به حل معضلات  کشورمان در حد توانمان کمک کنیم و پس از آنکه بسلامتی از آن عبور کردیم درصدد نقد عملکردها برآییم.
پیرامون همین بحث کارگروهی را از نیروهای تشکیلاتی و فعالین اجتماعی تشکیل داده‌‌ایم و با بررسی عملکرد ۵ ساله‌ی دولت و نمایندگانش در استان، فضا‌یی منصفانه‌ در اختیار عموم قرار خواهیم داد تا بدین ترتیب یا به نقد منصفانه و منطقی و البته مطالبه‌گری منجر خواهد شد و یا عمکلرد آنها مطابق برنامه های اعلامیشان ارزیابی می شود.
امید است که عموم فعالین که دل درگروی این آب و خاک دارند بدور از ثناگویی و البته منفعت طلبی اقدامات مثبت را ارج و ضعف ها را بیان کنند و خود را در برابر خداوند حاضر و در برابر ملت پاسخگو بدانند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

css.php