۲۱:۳۵:۳۶ - سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ناخدا صمدی:صدام انتظار داشت در روز اول خرمشهر را تصرف کند.
نشست خبری هوشنگ صمدی ناخدا یکم تکاوران نیروی دریایی بوشهر و فرمانده مقاومت ۳۴ روز خرمشهر از سوی حزب ندای ایرانیان و انجمن ندای امید به‌ مناسبت سال روز آزاد سازی خرمشهر پیش از ظهر امروز  سه شنبه ۲۵ اردیبهشت در خانه احزاب خوزستان برگزار شد. به گزارش ندای خوزستان  هوشنگ صمدی در این نشست با […]

نشست خبری هوشنگ صمدی ناخدا یکم تکاوران نیروی دریایی بوشهر و فرمانده مقاومت ۳۴ روز خرمشهر از سوی حزب ندای ایرانیان و انجمن ندای امید به‌ مناسبت سال روز آزاد سازی خرمشهر پیش از ظهر امروز  سه شنبه ۲۵ اردیبهشت در خانه احزاب خوزستان برگزار شد.

به گزارش ندای خوزستان  هوشنگ صمدی در این نشست با اعلام اینکه در دوران دفاع مقدس فرماندهی تکاوران نیروی دریایی را عهده دار بوده است اظهار کرد: امیدوارم جوانان و نسل جدید از زحماتی که رزمندگان و دلاورمردان در دوران ۸ سال متحمل شدند و  نگذاشتند حتی یک وجب از خاک کشور به دست دشمن بیفتد آگاه باشند.

وی ادامه داد: صدام انتظار داشت در روز اول خرمشهر را تصرف کند، روز سوم خوزستان را جدا کند و روز هفتم در تهران و در میدان آزادی مصاحبه رادیو تلویزیونی و مطبوعاتی داشته باشد ولی او این آرزو را با خود به گور برد. صدام تصور می کرد ارتش ایران و ملت ایران چنان ضعیف اند که او می تواند براحتی ایران را تصرف کند. گو اینکه دشمنان ما اطلاعات کامل از  وضع ارتش بعد از انقلاب را به او داده بودند، تصور می کرد که ارتش توان مقابله با او را ندارد.

ناخدا یکم تکاوران دریایی بوشهر در نبرد خرمشهر با بیان اینکه ارتش با این همه نابسامانی ها در آن زمان توانست در روز هفتم تا دهم مهر ۵۹ مانع پیشروی ارتش صدام شود و ارتش بعث را زمین گیر کرد ، گفت: رزمندگان اسلام و ارتش ایران با هجوم بر سر دشمن آن را به توقف و نهایتا شکست وا داشتند.

صمدی با اشاره به اینکه پشتیبانی که ملت از رزمندگان کردند در دنیا زبان زد است، گفت: هیچ ارتشی به اندازه ارتش ایران پشتیبانی مردمی نداشت. همه برای ایران می جنگیدند و توانستیم وظیفه سربازی خود را به نحو احسن انجام دهیم. امیدوارم سیاسیون هم وظیفه ی سیاسی خود را در رابطه با حفظ مقام و منزلت کشور و ملت عزیز به درستی انجام دهند.

فرمانده مدافعان خرمشهر با اشاره به شایعاتی مبنی بر اینکه ارتش در اوایل جنگ غافلگیر شده است بیان داشت: باید بگویم ارتش علاوه بر اینکه غافلگیر نشده بود، با توجه به وضعیت نابسامانی که بعد از انقلاب داشت به نحو شایسته ای عمل کرد. زمانی که انقلاب شد ارتش در وضعیتی قرار گرفت که از همه جا به آن ضربه وارد کردند. آموزش ها در ارتش ایران از ۲۲ بهمن تا ۳۱ شهریور  ۵۹ کاملا قطع شد،در این مدت هیچگونه تعمیر و نگهداری برای تجهیزات انجام نشد، هیچ استخدامی انجام نشد، سرباز وظیفه جدید جذب نشد و آنچه که برای ما باقی مانده بود ارتشی بدون هرم فرماندهی بود.  تصمیماتی از طرف  افراد غیر متخصص برای ارتش گرفته شده بود که بسیار برای ارتش زیان بار بود، به عنوان مثال بخشنامه ای صادر شد که به یکباره خدمت سربازی از ۲سال به ۱سال تنزل پیدا کرد، نتیجه این امر پایین آمدن استعداد پرسنلی ارتش بود.

وی اضافه کرد: از این دست بخشنامه ها که موجب تضعیف ارتش شده بود بسیار زیاد بود یکی از مهم ترین آن ها کنار گذاشته شدن  ۱۳ هزار افسر ارشد از ارتش بود. در آن زمان  علاوه بر فرماندهی تکاوران دریایی ارتش، جانشین فرماندهی منطقه دوم دریایی بوشهر در خارک نیز بودم. عده ای از افسران جوان فارغ التحصیل از اروپا و آمریکا در رسته های مورد نیاز نیروی دریایی که از خارج برگشته بودند زمانی که متوجه این بخشنامه شدند سریعا استعفا دادند و علیرغم اینکه قانونا به عوض مدت زمان آموزش تعهد خدمت به این کشور داشتند به سراغ زندگی خود رفتند و این ضربه سنگین دیگری بر ارتش ایران بود.

صمدی گفت: سرانجام اوایل زمستان سال ۵۸ پایگاه ها در حال راه اندازی بود و جمع شدن پرسنل در پایگاه ها صورت گرفت. در بیرون از پایگاه ها  زمزمه ای مبنی بر منحل شدن ارتش بود و این مسائل باعث تضعیف ارتش و انضباط ارتش شده بود. ۲۶ فروردین ۵۸ حضرت امان فرمانی صادر کرد که روز ۲۶ فروردین ۵۸ را بنام روز ارتش نام گزاری کردند، معتقدم که امام ارتش را نجات داد.

فرمانده تکاوران دریایی بوشهر تصریح کرد:  اسفند سال ۵۸ من جانشین فرمانده پایگاه دریایی بوشهر بودم و ضمن اینکه فرمانده گردان تکاوران هم بودم. اسفند ماه عراق یک مانور دریایی در شمال خلیج فارس گذاشت، نیروی دریایی این مانور را زیر نظر گرفت، مشخص بود که این مانور  برای جنگ است و حمله ای در پیش است. ضمن اینکه واحد تکاوران از اسفند یک واحد در شهربانی خرمشهر برای تامین امنیت داشت. به تقاضای دریادار مدنی که آن زمان استاندار خوزستان بود و هر روز وضعیت را به ما گزارش می داد، یک واحد در فروردین ماه برای کمک به ژاندارمری در پاسگاه های خرمشهر تا شلمچه که پنج پاسگاه داشت اعزام شد.

وی افزود: گزارش های محلی همه این واحد ها وقتی جمع می شد، نشان می داد در آینده نزدیک در خرمشهر جنگ خواهد شد. ما در بوشهر این ها را بررسی می کردیم و به تهران گزارش می دادیم. به همین علت در فروردین ۵۹ نیروی دریایی ایران یک مانور بسیار سنگین با همراهی نیروی هوایی و نیروی زمینی به اجرا گذاشت. این مانور که یکماه به طول انجامید از تنگه هرمز تا شمال خلیخ فارس را پوشش داد. تمام یگان های شناور نیروی دریایی در این مانور به کار گرفته شد. در این مانور ما وقتی نتیجه را تجزیه تحلیل کردیم  به نقاط ضعف و قدرت خودمان پی بردیم و طرحهای جدید برای مقابله با حمله احتمالی عراق را آماده کردیم.

فرمانده گردان یکم تکاوران دریایی ارتش در نبرد خرمشهر گفت: از خرداد ۵۹ آماده باش نیروی دریایی و زمینی آغاز شد  ۲۶ مرداد ۵۹ فرمانده ناوتیپ هشتم ارتش که در خرمشهر مستقر بود بر اساس مشاهدات میدانی از تحرکات عراق احساس کرد  یگان هایش که در بندرگاه بی دفاع و مثل یک هدف سهل الوصول بودند در خطر جدی قرار دارند و مطابق طرح از پیش تعیین شده، یگان های خود را از بندر خرمشهر خارج و به طرف شمال خلیج فارس برد، بر این اساس اعلام کردیم نیروی دریایی آماده جنگ شده است.

صمدی با اعلام اینکه ۲ شهریور ۵۹ اتفاق عجیبی رخ داد ادامه داد: دو هواپیما سوخو عراقی به ناو نقدی در شمال خلیج فارس حمله کردند، فرمانده ناو هم بی درنگ آتش بار  ضد هوایی را روشن کرد و هر دو هواپیما را نابود کرد. تمام این تحرکات و تعرض های مکرر عراق نهایتا در روز ۳۱ شهریور با حمله گستره هوایی عراق به ایران منجر به آغاز رسمی جنگ شد.

وی افزود: روز ۲۳ شهریور و قبل از حمله عراق جانشین فرمانده نیروی دریایی ناخدا یکم مصطفی مدنی نژاد از تهران به بوشهر آمد و در پایگاه دریایی بوشهر قرارگاه مقدم جنگ نیروی دریایی را تشکیل داد. کل امکانات نیروی دریایی با یک بخش نامه آمد تحت امر این ستاد و زبده ترین کارکنان نیروی دریایی در همان منطقه دور همجمع شدند. شب ۱۳ شهرویور امریه ای برای گردان تکاوران نیروی دریایی صادر شد. ماموریت ما دفاع از خرمشهر بود و ما شبانه به سمت خرمشهر راه افتادیم و در یکم مهر ما در خرمشهر بودیم. با این تفاسیر چگونه برخی می گویند ارتش غافلگیر شده؟

ناخدا صمدی ضمن تجلیل از شهید جهان آرا و مردم خرمشهر گفت،گردان ما آشپزخانه های مجهز و سیاری همراه خود داشت که به راحتی می توانستند غذای گردان را تهیه کنند اما در مدت زمان دفاع از خرمشهر، حتی یکبار این آشپزخانه ها را راه اندازی نکردیم. مردم خرمشهر تمام خوراک نیروهای رزمنده را تهیه می کردند.زنان لباسهای تکاوران را می بردند، می شستند اتو می زند و می آوردند. گردان تکاوران دویست نفر از جوانان خرمشهری را که خدمت سربازی رفته بودند و با اشتیاق برای دفاع از ایران پا پیش گذاشته بودند را جذب کرد و در کنار خود قرار داد. مسجد جامع قلب دفاع از خرمشهر بود که توسط شهید جهان آرا هماهنگ می شد. همه چیز به آنجا می آمد، شهدا، زخمیان، غذا نیروی تازه نفس و…حتی تقسیم مهمات هم در آنجا انجام می شد.او در ادامه در خصوص ستون پنجم در خرمشهر گفت به هیچ وجه نمی توان این اتهام را صرفا به قوم یا قبیله ای خاص معطوف کرد. منافقین در آن زمان بسیار در لو دادن مواضع مدافعان خرمشهر فعال بودند و ما ضربات زیادی از آنها خوردیم.ضمن آنکه بعلت مراوردات طبیعی مردم محلی منطقه با اهالی بصره، بسیاری از نیروهای اطلاعاتی عراق در پوشش مردم محلی به راحتی به خرمشهر آمده بودند که به سختی شناسایی می شدند.

وی در پایان با انتقاد از نویسنده کتاب «دا» و روایت‌هایی که راوی این کتاب از افسران و تکاوران ارتشی داشت، گفت: انتقادات و اعتراضاتی نجیبانه از ارتش و نیروی دریایی برخاست که واقعیت ماجرا آنگونه هم نیست که سیده زهرا حسینی در «دا» روایت کرده است. حسینی، تکاوران نیروی دریایی را در روزهای مقاومت در خرمشهر به گونه‌ای به تصویر کشیده بود که گویی در شهر اشغال‌شده کاری جز استراحت ندارند در حالی که بنا بر توضیحات مسئولان نیروی دریایی، خط درگیری این افراد با دشمن در مقطعی بیرون از شهر بوده و این نیروها صرفا برای تجدید قوا و استراحت وارد شهر می‌شدند و نقطه برخورد و ارتباط راوی کتاب با نیروهای ارتشی دقیقا در این زمان بوده است.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

css.php