۱۵:۳۱:۱۷ - شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مصاحبه با مهرداد ارزانی مسئول شاخه جوانان شعبه خوزستان
مهرداد ارزانی بیرگانی مسئول شاخه جوانان شعبه خوزستان حزب ندای ایرانیان به مناسبت روز جوان در مصاحبه با سایت ندای ایرانیان دیدگاهای خود را پیرامون مسائل مختلف جوانان بیان کرد. به گزارش سایت حزب ندای ایرانیان مهم ترین مباحث گفتگو به شرح زیر است مهرداد ارزانی: جوان هسته و عنصر اصلی پیشرفت به عنوان محوری‌ترین […]

مهرداد ارزانی بیرگانی مسئول شاخه جوانان شعبه خوزستان حزب ندای ایرانیان به مناسبت روز جوان در مصاحبه با سایت ندای ایرانیان دیدگاهای خود را پیرامون مسائل مختلف جوانان بیان کرد.
به گزارش سایت حزب ندای ایرانیان مهم ترین مباحث گفتگو به شرح زیر است

مهرداد ارزانی: جوان هسته و عنصر اصلی پیشرفت به عنوان محوری‌ترین سرمایه‌ی انسانی تلقی میشوند من بدین باورم که وجود نسل جوان در ساختار یک جامعه بسیار مهم،ارزنده و تاثیرگذار است؛زیرا جوان امروز مدیر و مدبر آینده‌ی کشور است لذا تئوریسینها‌ی چرخه‌ی مدیریت در ارکان آموزش و سیاستمردان در یک کشور مسوولیت بزرگ ایمانی و وجدانی در قبال این نسل دارند.
یک کشور میتواند انتخاب کند که از این پتانسیل،تفکر و شور جوانی که میل به پیشرفت و دستیابی به قله‌های موفقیت دارد، در جهت بهبود اوضاع خود بهره برد و بذر امید را در میان این نسل بپاشد یا اینکه آنها را به بهانه‌های واهی همچون احتمال وجود واکنش های هیجانی،از چرخه‌ی مسوولیت پذیری خارج کند تا با پوشاندن جامه‌ی رخوت،جوانان را دستخوش یاس و نومیدی قرار دهد و بدین ترتیب مهمترین نسل یک کشور که موتور محرکه‌ی آن کشور است را از حرکت نگاه‌دارد.
به هر میزانی که جامعه بر ظرفیت سازی و ایجاد انگیزه‌های سالم برای سهم و مشارکت واقعی جوانان در بخش های مختلف کار صورت دهد،به همان میزان جوان مسوولیت پذیرتر و هدفمندتر تربیت میگردد و بالطبع در یک فضای مثبت و سازنده به تعالی و ترقی کشورش کمک میکند.

مسئول شاخه جوانان شعبه خوزستان در مورد مشکلات جوانان اظهار داشت:
متاسفم که بگویم مشکلات جوانان چه در کشور و چه در استان کاملا مشهود است، جوانان ما با چالش های اجتماعی، فرهنگی، عدم اطمینان به آینده،میل به مهاجرت از کشور و استان و بحرانهای هویتی روبرو هستند حال آنکه از دلایل وجود عمده‌ی این مشکلات نبود شغل مناسب متناسب با سطح انتظار جوانی است که توسط دولت ها برای گذراندن دوره‌های آکادمیک مرتبا ترغیب شده.
شغل و درامد مناسب رابطه‌ی مستقیم با تعالی شخصیتی یک جوان دارد.چگونه انتظار داریم جوان تحصیل کرده‌ای که نیاز به احترام و استقلال دارد،بواسطه‌ی نداشتن شغل و درآمد، از طرف خانواده‌ و جامعه طرد می شود و به او به چشم یک مصرف کننده نگاه می شود در وضعیت روحی خوبی قرار بگیرید؟چگونه انتظار داریم این جوان از آینده خود دلسرد نشود، چگونه انتظار داریم این جوان خود را با جوان غربی و اروپایی مقایسه کند و دچار بحران هویتی نشود؟
چگونه انتظار داریم جوان خوزستانی تحصیل کرده‌ای که از اجبار شغل شریف رانندگی را انتخاب می کند و مسافرانش مهندسانی از استان های دیگر در کارخانجات و پالایشگاه‌ها و شرکتهای نفتی این استان هستند سرافکنده نشود؟
لذا به نظر بنده مهمترین مشکل جوان شغل و اشتغال است،البته جوان برای پویایی احتیاجات دیگری نیز دارد اما مهمترین احتیاجاتش در حال حاضر شغل مناسب است،زیرا این شغل است که جوان را امیدوار به آینده،مستقل،هدفمند و توانمند میسازد و دولتمردان بدانند این جوان در حفظ کیان کشورش از جوانان غیور هشت سال دفاع مقدس پیشی خواهد گرفت.

مهرداد ارزانی مسئول شاخه جوانان شعبه خوزستان : اگر‌بخواهم مشخصا درمورد دغدغه‌ی سیاسی جوانان نظر دهم ترجیح می دهم ابتدا گذری به تاریخ بزنم؛
پارلمان در دوران پهلوی با توجه به ساخت پدرسالارانه‌ی پهلوی اول، به نتیجه نرسید و در پهلوی دوم نیز دال‌هایی مانند انحصارگرایی سیاسی، بیگانه‌هراسی و شخصی شدن ساخت سیاست، سبب شد تا مجلس تبدیل به نهادی فرمایشی شود.
تاریخ به سادگی تکرار می شد!
بنده امروزه مهمترین دغدغه‌ی سیاسیِ جوانان چه در استان و چه در کشور وجود نگاه از بالا به پایین نسبت به جوان،سلب استقلال جوان و تبدیل آن به یک نیروی فرمایشی،انحصارگرایی سیاسی،بوجود آمدن احزاب فرمایشی و شخص محور میدانم که وجود هریک از اینها به تنهایی برای دلسرد کردن جوانان از فعالیت سیاسی و در بهترین حالت تبدیل آن به یک نیروی صرفا فرمایشی و نمایشی کافی‌ست حال آنکه در فضای سیاسی کشورمان و مخصوصا استان خوزستان تمامی اینها دست در دست هم و دوشادوش یکدیگر نقش بازی میکنند،اما با این حال شاهد حضور فعالانه‌ی جوانان دغدغه‌مند،هوشیار و مستقل در عرصه‌ی سیاست هستیم و این مهر تاییدی است بر همت، تلاش و شایستگی جوان برای دستیابی به آرمانهای والاتر و سندی ست روشن از لیاقت جوانان این مرز و بوم برای حضور قدرتمند در عرصه‌های ملی و استانی.

○ با این جمله که در کشور ما به جوانان اعتماد نمی شود موافق هستید یا خیر؟ دلیل خود را بیان کنید

موافق هستم
متاسفانه در کشور ما نگاهی که به جوان در دهه‌ی اول انقلاب اسلامی وجود داشت از بین رفته.
باعث تاسف است که بگویم مسئولین امروز که به جوانان اعتماد ندارند،همان جوانانی بودند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در آن شرایط حساس به رغم عدم وجود تجربه‌ی کافی به آنها اعتماد شد.
مگر جز این بود که امام خمینی(ره) در جهت نوسازی و سامان بخشی مسایل کشور امید خود را به جوانان داشتند و جوانی را به منزله‌ی ذخیره‌ی عزت و اقتدار یک کشور تلقی میکردند و از آنان انتظار داشتند که خود را برای پذیرش مسوولیت های ملی و مردمی آماده کنند؟
صحیح است اگر بگوییم بسیاری از مصایب امروز کشورمان بعلت ناآگاهی در تصمیم‌گیری همان جوانان گذشته است که به عقیده‌ی بنده اصلی ترین مانع اعتماد و اعتقاد به جوانان وجود همین روزمه‌ی نه‌چندان قابل دفاع از آنهاست،اما جوان امروز با جوان دیروز با هیچ معیارسنجشی قابل مقایسه نیست
اگر جوان دیروز به رغم دسترسی به تجربیات قوی‌تری،آموزش گسترده و آکادمیک تر و عدم شناخت دقیق از بروکراسی مدعی‌ست که توانسته گامی هرچند کوچک در جهت پیشبرد منافع کشور بردارد،بدون اندکی تردید بدانید جوان امروز چندین گام بیشتر و بهتر از او میتواند.

در پایان اگر سخنی هست بفرمایید.
می توانم به جرات بگویم یگانه عامل عقب ماندگی یک جامعه عدم توجه لازم در تنویر ذهنیت و خواسته‌های جوانان بوده است،ما باید با علم به این موضوع فضا را به گونه‌ای برای جوان ساماندهی کنیم تا دوشادوش بزرگان در تعیین سرنوشت مملکت سهم گرفته و تصمیم گیری نمایند و اینگونه نگماند که نظرات و توانایی‌های او نادیده گرفته میشود.
واقعیت این است که راه حل بسیار ساده است اما همتی در انجام آن دیده نمیشود.مادامی که بکارگیری جوان در گروی داشتن رزومه باشد و نه آموزش و پروش در بحث جوانگرایی فقط شعار میدهیم. مبحث جوانگرایی و جوان‌زدگی جزییات بسیاری دارد که سخن گفتن درمورد آنها ساعتها نیاز است لذا سعی کردم کوتاه ترین پاسخ ها را برای سوال هایتان داشته باشم

شنبه ۱۳۹۷/۰۲/۰۸

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

css.php