۱:۱۸:۱۴ - سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پرسش و پاسخ با دکتر قمیشی مشاور استاندار خوزستان در امور آب در خصوص نامه دکتر کلانتری به دکتر جهانگیری معاون رئیس جمهور
دویست و پنجاه و سومین برنامه ندای خوزستان با موضوع بررسی نامه دکتر کلانتری رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور با حضور دکتر قمیشی مشاوره استاندار خوزستان در امور آب و توسط شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان در خانه احزاب استان برگزار شد. در ابتدای این جلسه قمیشی گفت : انتقال آب موضوعی ۱۵ساله […]

دویست و پنجاه و سومین برنامه ندای خوزستان با موضوع بررسی نامه دکتر کلانتری رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور با حضور دکتر قمیشی مشاوره استاندار خوزستان در امور آب و توسط شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان در خانه احزاب استان برگزار شد.
در ابتدای این جلسه قمیشی گفت : انتقال آب موضوعی ۱۵ساله می باشد. مسائل آب در استان علاوه بر اینکه یک مسئله فراقومیتی و فراجناحی است یک موضوع علمی و آکادمیک می باشد .مخالفت با بحث انتقال آب بحث منطقه ای و تعصب استانی نیست، بلکه علت مخالفت ما صرفاً براساس مباحث علمی است و بر همین اساس  به نتایجی رسیده و آن را به اطلاع عموم و مسئولین می رسانیم تا به وظیفه ی خود عمل کرده باشیم و فردا نگویند کسی این هشدارها را نداده بود،۱۵ سال است ما داریم مقالات و مطالب علمی در این خصوص می دهیم، ۱۵ سال است مصاحبه می کنیم اما فقط چند سال است که مشکلات برای همگان عیان شده. مشکلات آب در سطح استان قبلاً نمایان نبود، طرح های مانند توسعه کشاورزی و خشک شدن هورالعظیم مورد توجه بود، ما حدود ۷تا۱۰سال پیش مسایلی مانند خشک شدن بخش عمده هور و تالاب شادگان را دیدیم و همچنین فعال شدن کانون های گرد و خاک و شور شدن آب شرب اهواز یک به یک نمودار شدند و به مسولین اعلام شدند اما متاسفانه امروز همه چیز برای مردم و مسئولان روشن شده است که وضعیت آب و هوا در استان یک مسئله ی بحرانی است.
برای هر کس که با مبانی علمی سخن  بگوید اصرار بر انتقال آب بسیار جای تعجب دارد. اینکه مسئولین با این همه مشکلی که در استان وجود دارد باز بر این اقدام غلط اصرار می کنند و به هیچ کدام از سوالات ما هم پاسخی نمی دهند هم برای ما تعجب آور است.
نامه کلانتری به جهانگیری حداقل این مسئله را برای ما روشن کرد که استدلال مسئولین برای انتقال آب چیست. رسیدن اوضاع آبی استان به شرایط بحرانی و قابل لمس برای مردم و مسئولین و اصرار بر انتقال آب یک موضوع عجیب برای کارشناسان است و سوال اساسی این است که چرا مسئولین بالادست که این رویه را ادامه دادند هیچگونه پاسخی به مسئولین و کارشناسان خوزستان نمی دهند.

نامه آقای کلانتری به آقای جهانگیری یک حسن برای خوزستان داشته که فهمیدیم هدف از انتقال آب چه بوده و مسئولین رده بالا روی چه چیزی متمرکز شده اند.
رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح‌طلبان استان بیان کرد که جوابیه‌ای برای تک تک بند های نامه ایشان آماده شد و بصورت رسمی برای مسئولین کشوری از طریق استانداری خوزستان ارسال گردید و بزودی هم نامه ای دیگر تهیه و انشالله با کمک احزاب و نمایندگان استان منتشر خواهد شد.
دکتر قمیشی در پاسخ به بندی از نامه دکتر کلانتری که گفته است «اگر آب مصرفی در طرح های توسعه نیشکر به ۲۳هزار مترمکعب در هکتار کاهش یابد، ۵۵۰میلیون متر مکعب آب اضافی در این طرح ها وجود خواهد داشت» توضیح دادند که از لحاظ علمی چنین چیزی مردود است. هیچ منبع علمی نمی گوید ۲۳هزار متر مکعب برای یک هکتار نیشکر در سال نیاز است و صرفه جویی تا این حد اصلا امکان پذیر نیست، در حالی که نرم جهانی ۲۷تا۳۱هزار مترمکعب می باشد. در طرح های نیشکر۳۰هزار مترمکعب در سال مصرف داریم که می شود کمی کاهش یابد و برای اینکار به سیستم مناسب و صرفه جویی و تغییر الگوی کشت در استان و کشور نیاز داریم.

IMG_20171225_184235

دکتر قمیشی درمورد اینکه « ۶۰هزار هکتار برنج کاری در استان است که هر هکتار ۲۰هزار متر مکعب آب مصرف می کند» گفت: که هیچ منبعی نمی گوید ۶۰هزار هکتار برنج کاری در خوزستان وجود دارد، بلکه ۴۵هزار هکتار تقریبا وجود دارد و باید توجه کرد در حوزه کارون ما فقط ۲۰هزار هکتار برنج کاری داریم که معیشت اصلی مردم از این ۲۰هزار هکتار است و کاهش آن باعث از بین رفتن اشتغال در منطقه می شود. برای قطع آن اول باید برای اشتغال سرپرست های خانوار فکری داشته باشیم و دوم اگر قرار به عدم کشت برنج باشد باید در همه مناطقی که امکان کشت برنج نیست مانند اصفهان و سایر استانهای کم آب دستور عدم کشت اجرا شود و البته می توان با تغییر الگو ۲۶۰میلیون مترمکعب در حوزه برنج کاری (۲۰ هزار هکتاری ) صرفه جویی کرد.
دکتر قمیشی در پاسخ به این سوال چه نیازهای در حوزه کارون وجود دارد که نیاز به تخصیص حق آبه دارد پاسخ دادند: طرح ۵۵۰ هزارهکتاری که بیش از ۱۲۰هزار هکتار آن در حوزه کارون است که برای طرح توسعه نیاز به ۶۰۰میلیون متر مکعب آب دارد. همچنین تامین۲۶۰میلیون متر مکعب آب برای آبیاری نخل های شادگان نیاز است که در حال حاضر باید از کارون تامین شود. اراضی شرق اهواز که کانون فوق بحرانی ریزگرد هاست۶۳۰ میلیون متر مکعب در سال نیازمند آب است. یک میلیارد مترمکعب برای تامین حق آبه تالاب شادگان که از جراحی و کارون تامین می شد با توجه به اینکه جراحی سالهاست که آب به تالاب شادگان نمی دهد و در حال حاضر باید از کارون یک میلیارد متر مکعب آب بعلاوه پساب های نیشکر به تالاب داده شود که تالاب شادگان زنده بماند.
به طور کلی نیازهای آبی که در حوزه کارون وجود حدود دو نیم میلیارد متر مکعب است که هنوز آبی تامین نشده است و بنده به هیچ وجه توصیه نمی کنم که هیچ آب مازادی از کارون صرف توسعه شود. به این دلیل که حوزه کارون از نظر علمی در وضعیت تنش فوق بحرانی به سر می برد یعنی مقدار مصرفی که در حوزه کارون ایجاد شده است از استاندارهای معمول بیشتراست در حال حاضر برای بیش از ۹۰درصد آب کارون مصرف(چه بخش آب شرب و چه بخش کشاورزی) تعریف شده است در حالی که استاندارهای جهانی می گویند که ۶۰درصد آب باید در بستر طبیعی رودخانه باشد.
دکتر قمیشی در پاسخ به سوال: چرا مانند اصفهان کارگروه آب از دانشگاهیان تشکیل نمی شود که خروجی آن به صورت جزوات مدون انتشار یابد؟ پاسخ دادندکه چنین چیزی اگر در استان شکل بگیرد خیلی خوب است ما به کارگروهی که نشریات علمی در خصوص آب خروجی آن باشد نیاز داریم.IMG_20171225_184208

مشاوره استاندار خوزستان در پاسخ به این سوال که سهم خوزستان در هئیت دولت کم هست و چنین تصمیماتی در جلسات هئیت دولت مصوب می شود. علاوه بر این حرکت اخیر برخی نمایندها با کلانتری به امتیازی تبدیل شد که از آن برای تقابل کل کشور در برابر استان خوزستان و چهارمحال بختیاری که مخالف انتقال آب هستند استفاده کنند، پاسخ داد: برای مسائل علمی نمی توانید نظر سنجی کنید که کدام استان مخالف است کدام استان موافق. بحث همگان این است که آب باید در خدمت منافع ملی قرار گیرد نه منافع منطقه ای. برای مثال فرض کنیم آب را می خواهیم به استانی انتقال دهیم که محصول کشاورزی آن طلا است، باید با برنامه ریزی دقیق اینکار انجام شود که درصورت انتقال چه سود اقتصادی بدست می آید. این در حالی است که به طور کلی در تمام استان ها آب مورد نیاز برای شرب و صنعت و بهداشت موجود است و تنها در زمینه کشاورزی در برخی استان ها مشکل کمبود آب داریم که باید از نظر اقتصادی توجیه داشته باشد که آب را در کدام منطقه آب و هوایی استفاده کنیم در غیر این صورت انتقال آب تنها باعث تعطیلی بخشی از اشتغال استان مبدا می شود. در حالی که استان خوزستان مکان مناسبی برای کشاورزی هست و همچنین امار بیکاری در خوزستان خیلی بیشتر از استان های دیگر است. انتقال آب از استان هیچ گونه توجیهی ندارد چرا که هنوز معضلات در استان باقیست و امار بیکاری بالاست و با کمال تعجب رئیس سازمان محیط زیست آب به آسیاب استان های توسعه یافته می ریزد.
درپایان دکتر قمیشی گفت: اگر این اشتباهاتی که رخ داده هست و گزارشی مناسب از کارهای کارشناسی نشده ای که  در حال انجام است به رئیس جمهور برسد قطعاً دکتر روحانی مانع انجام آن می شود. چیزی که ما می بینیم این است که آقای اردکانیان مسائل زیست محیطی را به خوبی رعایت می کند، ما انتظار داریم از طرح هایی مانند تونل بهشت آباد و طرح بنک سولکان جلوگیری شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

css.php