۱:۰۲:۵۱ - جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گفتگو با مرضیه امیری رئیس دوره ای شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب
نقش زنان در اندیشه امام خمینی (ره) از منزلت و مقام والایی برخوردار است. امام در عین دفاع از تساوی زن و مرد از نظر حقوق انسانی، تأکید می‌کند که در بعضی از موارد تفاوت‌هایی بین زن و مرد وجود دارد که به حیثیت انسانی آنها ارتباط ندارد، بلکه مربوط به طبیعت آنان است و […]

نقش زنان در اندیشه امام خمینی (ره) از منزلت و مقام والایی برخوردار است. امام در عین دفاع از تساوی زن و مرد از نظر حقوق انسانی، تأکید می‌کند که در بعضی از موارد تفاوت‌هایی بین زن و مرد وجود دارد که به حیثیت انسانی آنها ارتباط ندارد، بلکه مربوط به طبیعت آنان است و به همین خاطر هر کدام احکام و حقوق خاص خود را نیز دارند.

بنیان گذار جمهوری اسلامی زن و مرد را از نظر حقوقی یکسان ارزیابی می کند و تفاوت ها را تنها مربوط به سرشت طبیعی می داند، با وجود این اگر مشارکت در توسعه کشور حقی ست طبیعی که توسط مدیران زن ادا خواهد شد، نمی توان صرفا هنگام اخذ رای بانوان را شریک سیاسی دانست؛ بلکه مدیریت زنان ابزار سیاسی اخذ قدرت در ید بانوان است.

  Amiri3

پیرامون مسایل روز زنان و همچنین رویکرد دولت تدبیر امید در سطح کلان و استان گفتگویی با مرضیه امیری فعال سیاسی و دبیر حزب ندای ایرانیان در استان خوزستان همچنین رئیس دوره ای شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب ترتیب داده شده که در ادامه ماحصل آنرا می خوانید:

۱-یکی از بانوان توانمند خوزستانی، اخیرا به عنوان شهردار انتخاب شده است. این خبر در رسانه های جهان هم بازتاب هایی داشته است. چه دلیلی باعث شده است که به قدرت رسیدن یک زن یک تابو شکنی در خوزستان محسوب شود در حالیکه این امر در همه دنیا مرسوم است؟

 
 تصور می کنم در مرحله اول زنان ما در پیگیری حقوق و جایگاه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شان ضعیف عمل کرده اند. بعد از آن است که کار به جایی رسید که زمینه های حضور جدی زنان قدم به  قدم کمتر شد.

 

معتقدم جایگاه زنان ایرانی در عرصه های مختلف باید بالاتر از وضع موجود باشد. رسیدن این جایگاه قطعاً باید منشاء درونزا داشته باشد. امروزه و با توجه به محدودیت اعمال موجود برای دستیابی به چنین پتانسیلی نیاز است فرهنگ سازی و توانمندسازی انجام شود. البته اقدامات ادامه رویه موجود باعث به حاشیه رفتن جامعه زنان و بروز ناهنجاریهای بیشتری در آینده نه چندان دور خواهد شد پس بهتر است تا دیر نشده مسئولان به جای توجیه تصمیمات و نظریات غلط به فکر گشایش در این زمینه باشند.

۲- اخیرا رییس دفتر روحانی (واعظی؛ وزیر سابق) گفته است: ما به این دلیل از زنان در سمت های وزیر و استانداراستفاده نمی کنیم چون برای این امور تجربه کافی را ندارند و آن ها باید ابتدا از بخشداری  و فرمانداری شروع کنند؛ این سخنان را چگونه ارزیابی می کنید؟

 

تصور می کنم اظهارات ایشان صرفا برای  توجیه رفتار و رویکرد نادرست موجود است. در کلیت موضوع بخشی از افراد اعم از مردان و زنان در کشور ما عقیده دارند که زنان از توانایی کافی برای تصدی مقامات حکومتی برخوردار نیستند و حاضر نیستند بپذیرند که یکی از  نتایج این رویکرد جنسیتی، مشکلاتی است که در عرصه های مختلف کشور با آن دست به گریبان هستیم. ما نیمی از انسان های توانمند جامعه را از موقعیت هایی که توانایی بروز و ظهور در آن دارند، محروم کرده ایم. درنتیجه دست آوردهای ما نیز به همان نسبت کمرنگتر خواهد بود.

 

این دوستان برای توجیه رویه خود از ادله متفاوت و مختلفی استفاده می کنند که بعضا قابل قبول هم نیستند.

 

به تصور من دوران چنین نظراتی به سر آمده. جناب سخنگو بهتر است در  مواردی که توان بیان حقیقت را ندارند سکوت اختیار کند. ایشان را به یک بیت از مولانا مهمان می کنم:

 

تا چند سخن تراشی و رند زنی/ تا کی به هدف تیر پراکنده زنی
 
۳- فعالان سیاسی و اجتماعی به هیچ عنوان از عملکرد دولت نسبت به بکارگیری بانوان رضایت ندارند. عملکرد دولت محلی خوزستان در رابطه با موضاعات مدیریتی بانوان را چگونه ارزیابی می کنید؟

 

 با شناختی که دکتر شریعتی دارم دیدگاه ایشان نسبت به افراد شایسته به هیچ وجه نگاه جنسیتی نیست. بارها دیده ام که ایشان کارهای مهمی را به خانم های توانمند واگذار کرده اند که شاید بروز و ظهور در عرصه عمومی نداشته اما اعتماد کرده اند و انجام شده است. اعتقاد دارم بیشترین دلیلی که باعث شده خوزستان نیز از نعمت برخورداری از شایستگی های نیمی از جمعیت برخوردار نشود همان موانع و مشکلاتیست که در کلیت کشور وجود دارد و قاعدتا خوزستان هم از این بحث مستثنی نیست.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

css.php